Aircraft N69SB Data
4
aircraft records found
N69SB
2008 Hawker Beechcraft 390 Premier 1A, c/n RB-242
Airframe Info
| Manufacturer | Hawker Beechcraft |
| Model | 390 Premier 1A Search all Hawker Beechcraft 390 Premier 1A |
| Year built | 2008 |
| Construction Number (C/N) | RB-242 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Williams International FJ44-2A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N69SB |
| Mode S (ICAO24) Code | A929EF |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2010-01-06 |
| Air Worthiness Test | 2008-06-03 |
| Last Action Taken | 2010-01-06 |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | N69SB Llc |
| Address |
Belmont, MS 38827 United States |
| Region | Southwestern |
N69SB
2003 Cessna 750 Citation X, c/n 750-0212
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 750 Citation X Search all Cessna 750 Citation X |
| Year built | 2003 |
| Construction Number (C/N) | 750-0212 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 12 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Allison AE3007C |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N69SB |
| Mode S (ICAO24) Code | A929EF |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2005-10-13 |
| Air Worthiness Test | 2003-03-25 |
| Last Action Taken | 2005-10-13 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2007-08-31 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | CNM X LLC |
| Address |
Hillsboro, OR 971245960 United States |
N69SB
1982 Hawker Siddeley HS125 700A, c/n 257177 l/n NA0324
Airframe Info
| Manufacturer | Hawker Siddeley |
| Model | HS125 700A Search all Hawker Siddeley HS125 700A |
| Year built | 1982 |
| Construction Number (C/N) | 257177 |
| Line Number (L/N) | NA0324 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
Aircraft
| Registration Number | N69SB |
| Current Status | Re-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N69SB
Piper PA-23, c/n 23801
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-23 Search all Piper PA-23 |
| Construction Number (C/N) | 23801 |
| Number of Seats | 5 |
| Number of Engines | 2 |
Aircraft
| Registration Number | N69SB |
| Mode S (ICAO24) Code | A929EF |
| Last Action Taken | 1989-06-14 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1992-08-05 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Napal, CA 94558 |