Aircraft N6K Data
3
aircraft records found
N6K
1973 North American NA-265-80 Sabreliner, c/n 380-1
Airframe Info
| Manufacturer | North American |
| Model | NA-265-80 Sabreliner Search all North American NA-265-80 Sabreliner |
| Year built | 1973 |
| Construction Number (C/N) | 380-1 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 12 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | General Electric CF700-2D-2 |
| Also Registered As |
N100EJ
De-registered
|
Aircraft
| Registration Number | N6K |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | NL Industries Incorporated |
| Address |
Stratford, Connecticut United States |
N6K
1969 Beech 95-B55 (T42A), c/n TC-1254
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | 95-B55 (T42A) Search all Beech 95-B55 (T42A) |
| Year built | 1969 |
| Construction Number (C/N) | TC-1254 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Cont Motor I0-470 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N6K |
| Mode S (ICAO24) Code | A7C36E |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2004-02-27 |
| Air Worthiness Test | 1969-05-23 |
| Last Action Taken | 2006-02-17 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Financial Markets Consulting Group Llc |
| Address |
Tavares, FL 32778 United States |
| Region | Southern |
N6K
1943 Douglas DC-3C-S1C3G (C-47A), c/n 9995
Airframe Info
| Manufacturer | Douglas |
| Model | DC-3C-S1C3G (C-47A) Search all Douglas DC-3C-S1C3G (C-47A) |
| Year built | 1943 |
| Construction Number (C/N) | 9995 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 21 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney R-1830-92 Twin Wasp |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N6K |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |