Aircraft N6LG Data
5
aircraft records found
N6LG
2003 Vans RV-6, c/n 25284
Airframe Info
| Manufacturer | Vans |
| Model | RV-6 Search all Vans RV-6 |
| Year built | 2003 |
| Construction Number (C/N) | 25284 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming O-360-A1A |
Aircraft
| Registration Number | N6LG |
| Mode S (ICAO24) Code | A7C38E |
| Certification Class | Experimental |
| Certification Issued | 2002-11-14 |
| Air Worthiness Test | 2003-05-30 |
| Last Action Taken | 2008-11-18 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Wethersfield, CT 06109 United States |
| Region | New England |
N6LG
1975 North American Sabre 75A, c/n 38034
Airframe Info
| Manufacturer | North American |
| Model | Sabre 75A Search all North American Sabre 75A |
| Year built | 1975 |
| Construction Number (C/N) | 38034 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 12 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | General Electric CF700-2D-2 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N6LG |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | Ligget Group Incorporated |
| Address |
, United States |
N6LG
Vans RV-6A, c/n 9131946
Airframe Info
| Manufacturer | Vans |
| Model | RV-6A Search all Vans RV-6A |
| Construction Number (C/N) | 9131946 |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N6LG |
| Mode S (ICAO24) Code | A7C38E |
| Certification Issued | 1992-11-16 |
| Last Action Taken | 1992-11-17 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1994-05-19 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Independence, OR 97351 |
N6LG
Cessna 172K, c/n 17258465
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 172K Search all Cessna 172K |
| Construction Number (C/N) | 17258465 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N6LG |
| Mode S (ICAO24) Code | A7C38E |
| Certification Issued | 1974-04-04 |
| Last Action Taken | 1991-02-06 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1991-12-23 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Independence, OR 97351 |
N6LG
Piper PA-31-350, c/n 317305028
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-31-350 Search all Piper PA-31-350 |
| Construction Number (C/N) | 317305028 |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 2 |
Aircraft
| Registration Number | N6LG |
| Mode S (ICAO24) Code | A7C38E |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1988-06-15 |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |