Aircraft N6MF Data
4
aircraft records found
N6MF
2001 Raytheon Aircraft Company 400A, c/n RK-315
Latest photos of N6MF
Airframe Info
| Manufacturer | Raytheon Aircraft Company |
| Model | 400A Search all Raytheon Aircraft Company 400A |
| Year built | 2001 |
| Construction Number (C/N) | RK-315 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 10 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | P&w Canada JT15D 5 SER |
| Also Registered As |
N720XP
Valid
|
Aircraft
| Registration Number | N6MF |
| Mode S (ICAO24) Code | A7C3A6 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2001-12-03 |
| Air Worthiness Test | 2001-03-21 |
| Last Action Taken | 2008-01-15 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Midwest Flight I Llc |
| Address |
Joplin, MO 64801 United States |
| Region | Central |
N6MF
1995 Beech 2000A Starship 1, c/n NC-53
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | 2000A Starship 1 Search all Beech 2000A Starship 1 |
| Year built | 1995 |
| Construction Number (C/N) | NC-53 |
| Number of Seats | 11 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Manufacturer and Model | P&w PT6A SER |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N6MF |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N6MF
1981 Cessna U206G, c/n U20605926
Latest photos of N6MF
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | U206G Search all Cessna U206G |
| Year built | 1981 |
| Construction Number (C/N) | U20605926 |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Manufacturer and Model | Cont Motor IO-550-F |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N6MF |
| Mode S (ICAO24) Code | 51741646 |
| Current Status | Registered |
Owner
| Owner | Mission Aviation Fellowship |
| Address |
, United States |
N6MF
Steen Skybolt, c/n FRIDAY1
Airframe Info
| Manufacturer | Steen |
| Model | Skybolt Search all Steen Skybolt |
| Construction Number (C/N) | FRIDAY1 |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N6MF |
| Mode S (ICAO24) Code | A7C3A6 |
| Certification Issued | 1986-06-12 |
| Last Action Taken | 1992-07-20 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1992-09-17 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Aurora, CO 80014 |