Aircraft N7007Q Data
4
aircraft records found
N7007Q
2008 Hawker Beechcraft 4000, c/n RC-7
Airframe Info
| Manufacturer | Hawker Beechcraft |
| Model | 4000 Search all Hawker Beechcraft 4000 |
| Year built | 2008 |
| Construction Number (C/N) | RC-7 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 12 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | P&w Canada PW308A |
| Also Registered As |
N711GD
Valid
|
Aircraft
| Registration Number | N7007Q |
| Mode S (ICAO24) Code | A957EA |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2008-06-19 |
| Air Worthiness Test | 2008-06-17 |
| Last Action Taken | 2008-07-09 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Sunflower Aircraft Inc |
| Address |
1209 Orange Street Wilmington, DE 19801 United States |
| Region | Eastern |
N7007Q
1967 Beech U-21A Ute, c/n LM-05
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | U-21A Ute Search all Beech U-21A Ute |
| Year built | 1967 |
| Construction Number (C/N) | LM-05 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 9 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N7007Q |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N7007Q
Thrush Aircraft Inc S2R-T34, c/n T34-363DC
Airframe Info
| Manufacturer | Thrush Aircraft Inc |
| Model | S2R-T34 Search all Thrush Aircraft Inc S2R-T34 |
| Construction Number (C/N) | T34-363DC |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-prop |
Aircraft
| Registration Number | N7007Q |
| Mode S (ICAO24) Code | A957EA |
| Last Action Taken | 2011-11-08 |
| Current Status | Registered to Manufacturer |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Thrush Aircraft Inc |
| Address |
Albany, GA 31706 United States |
| Region | Southern |
N7007Q
Bell 412, c/n 36315
Airframe Info
| Manufacturer | Bell |
| Model | 412 Search all Bell 412 |
| Construction Number (C/N) | 36315 |
| Number of Seats | 15 |
| Number of Engines | 2 |
Aircraft
| Registration Number | N7007Q |
| Mode S (ICAO24) Code | A957EA |
| Certification Issued | 2003-04-03 |
| Last Action Taken | 2003-04-03 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2003-06-24 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | BELL HELICOPTER TEXTRON INC |
| Address |
Fort Worth, TX 761010482 United States |