Aircraft N7015K Data
3
aircraft records found
N7015K
Thrush Aircraft Inc S2R-T34, c/n T34-352
Airframe Info
| Manufacturer | Thrush Aircraft Inc |
| Model | S2R-T34 Search all Thrush Aircraft Inc S2R-T34 |
| Construction Number (C/N) | T34-352 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-prop |
Aircraft
| Registration Number | N7015K |
| Mode S (ICAO24) Code | A95B56 |
| Last Action Taken | 2011-11-29 |
| Current Status | Registered to Manufacturer |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Thrush Aircraft Inc |
| Address |
Albany, GA 31706 United States |
| Region | Southern |
N7015K
Bell 412EP, c/n 36191
Airframe Info
| Manufacturer | Bell |
| Model | 412EP Search all Bell 412EP |
| Construction Number (C/N) | 36191 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 15 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6T-3BE Twin-Pac |
| Also Registered As |
F-GRAK
Registered
|
Aircraft
| Registration Number | N7015K |
| Mode S (ICAO24) Code | A95B56 |
| Certification Issued | 2005-05-26 |
| Last Action Taken | 2005-05-26 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2005-05-27 |
Owner
| Registration Type | Partnership |
| Address |
Fort Worth, TX 761774301 United States |
N7015K
PZL-Mielec M-18A, c/n 1Z018-20
Airframe Info
| Manufacturer | PZL-Mielec |
| Model | M-18A Search all PZL-Mielec M-18A |
| Construction Number (C/N) | 1Z018-20 |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N7015K |
| Mode S (ICAO24) Code | A95B56 |
| Certification Issued | 1997-08-16 |
| Last Action Taken | 2000-07-18 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2000-09-12 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | STEGGS AERIAL SPRAYING INC |
| Address |
Imperial, NE 690330816 United States |