Aircraft N703A Data
3
aircraft records found
N703A
1974 Fokker F-27-500 Friendship, c/n 10503
Airframe Info
| Manufacturer | Fokker |
| Model | F-27-500 Friendship Search all Fokker F-27-500 Friendship |
| Year built | 1974 |
| Construction Number (C/N) | 10503 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 55 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce Dart 532-7 |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N703A |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 1974-08-28 |
Owner
| Owner | ARAMCO - Arabian American Oil Company |
| Address |
New York City, New York 10019 United States |
N703A
Hawker Beechcraft 900XP, c/n HA-0147
Airframe Info
| Manufacturer | Hawker Beechcraft |
| Model | 900XP Search all Hawker Beechcraft 900XP |
| Construction Number (C/N) | HA-0147 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 17 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Also Registered As |
N147XP
Registered to Manufacturer
|
Aircraft
| Registration Number | N703A |
| Mode S (ICAO24) Code | A95FB3 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2009-12-07 |
| Air Worthiness Test | 2009-09-18 |
| Last Action Taken | 2010-02-22 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Aramco Associated Co |
| Address |
Houston, TX 77032 United States |
| Region | Southwestern |
N703A
Grumman G-21A, c/n 1141
Airframe Info
| Manufacturer | Grumman |
| Model | G-21A Search all Grumman G-21A |
| Construction Number (C/N) | 1141 |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 2 |
Aircraft
| Registration Number | N703A |
| Mode S (ICAO24) Code | A95FB3 |
| Certification Issued | 1970-11-20 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1971-08-24 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | CARIBBEAN FLYING BOATS INC |
| Address |
San Juan, PR 00918 |
| Region | Southern |