Aircraft N7040V Data
3
aircraft records found
N7040V
2013 Robinson R44, c/n 2342
Airframe Info
| Manufacturer | Robinson |
| Model | R44 Search all Robinson R44 |
| Year built | 2013 |
| Construction Number (C/N) | 2342 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming O-540-G1B5 |
Aircraft
| Registration Number | N7040V |
| Current Status |
Owner
| Owner | Silverhawk Aviation LLC |
| Address |
Caldwell, Idaho United States |
N7040V
1976 Mooney M20F, c/n 22-1387
Airframe Info
| Manufacturer | Mooney |
| Model | M20F Search all Mooney M20F |
| Year built | 1976 |
| Construction Number (C/N) | 22-1387 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N7040V |
| Mode S (ICAO24) Code | A965D6 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1989-03-16 |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |
N7040V
1967 Beech U-21A Ute, c/n LM-32
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | U-21A Ute Search all Beech U-21A Ute |
| Year built | 1967 |
| Construction Number (C/N) | LM-32 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 9 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A SER |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N7040V |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | Dynamic Aviation Group Inc |
| Address |
Bridgewater, Virginia 22812 United States |