Aircraft N7061V Data
3
aircraft records found
N7061V
2013 Robinson R66 Turbine, c/n 0366
Latest photos of N7061V
Airframe Info
| Manufacturer | Robinson |
| Model | R66 Turbine Search all Robinson R66 Turbine |
| Year built | 2013 |
| Construction Number (C/N) | 0366 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 5 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce RR300 250-C300/A1 |
Aircraft
| Registration Number | N7061V |
| Mode S (ICAO24) Code | A96D67 |
| Current Status | Registered |
Owner
| Owner | Orbic Helicopters Sales & Service |
| Address |
, United States |
N7061V
1999 Robinson R22 BETA, c/n 2917
Airframe Info
| Manufacturer | Robinson |
| Model | R22 BETA Search all Robinson R22 BETA |
| Year built | 1999 |
| Construction Number (C/N) | 2917 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming O&VO-360 SER |
Aircraft
| Registration Number | N7061V |
| Mode S (ICAO24) Code | A96D67 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 1999-09-16 |
| Air Worthiness Test | 1999-03-02 |
| Last Action Taken | 2005-09-20 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2006-03-23 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | MESQUITE HELICOPTER SERVICES INC |
| Address |
Alice, TX 783331634 United States |
N7061V
1976 Mooney M20F, c/n 22-1403
Airframe Info
| Manufacturer | Mooney |
| Model | M20F Search all Mooney M20F |
| Year built | 1976 |
| Construction Number (C/N) | 22-1403 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N7061V |
| Mode S (ICAO24) Code | A96D67 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1990-06-25 |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |
User Comments
Admin, 2006-10-14 04:00:00
Cancel Date: 03/23/2006
Reason for Cancellation: Cancelled
Reason for Cancellation: Cancelled