Aircraft N7066W Data
2
aircraft records found
N7066W
1962 Piper PA-28-180 Cherokee, c/n 28-830
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-28-180 Cherokee Search all Piper PA-28-180 Cherokee |
| Year built | 1962 |
| Construction Number (C/N) | 28-830 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming O-360-A4A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N7066W |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N7066W
1939 Dart GK, c/n GK-44
Airframe Info
| Manufacturer | Dart |
| Model | GK Search all Dart GK |
| Year built | 1939 |
| Construction Number (C/N) | GK-44 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Leblond 85 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N7066W |
| Mode S (ICAO24) Code | A96E17 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 1995-01-05 |
| Air Worthiness Test | 1949-06-27 |
| Last Action Taken | 1998-02-04 |
| Current Status | Undel Tri |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Ceres, CA 95307 United States |
| Region | Western-Pacific |