Aircraft N707A Data
2
aircraft records found
N707A
1968 Hughes OH-6A Cayuse, c/n 480411
Airframe Info
| Manufacturer | Hughes |
| Model | OH-6A Cayuse Search all Hughes OH-6A Cayuse |
| Year built | 1968 |
| Construction Number (C/N) | 480411 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Allison 250-C20B |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N707A |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N707A
Quad City Challenger II, c/n 0292797A
Airframe Info
| Manufacturer | Quad City |
| Model | Challenger II Search all Quad City Challenger II |
| Construction Number (C/N) | 0292797A |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N707A |
| Mode S (ICAO24) Code | A96E8F |
| Certification Issued | 1997-05-21 |
| Last Action Taken | 2000-05-16 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2000-07-20 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Biloxi, MS 395329610 United States |
| Region | Southwestern |