Aircraft N708A Data
3
aircraft records found
N708A
1990 Cessna 208 Caravan I, c/n 20800197
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 208 Caravan I Search all Cessna 208 Caravan I |
| Year built | 1990 |
| Construction Number (C/N) | 20800197 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 10 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A SER |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N708A |
| Mode S (ICAO24) Code | A97246 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 1999-07-30 |
| Air Worthiness Test | 1990-09-04 |
| Last Action Taken | 2008-08-19 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2009-12-16 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Garden City, KS 67846 United States |
| Region | Central |
N708A
1969 Boeing 707-331B, c/n 20060 l/n 773
Airframe Info
| Manufacturer | Boeing |
| Model | 707-331B Search all Boeing 707-331B |
| Year built | 1969 |
| Construction Number (C/N) | 20060 |
| Line Number (L/N) | 773 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 192 |
| Number of Engines | 4 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney JT3D-3B |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N708A |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | ARAMCO |
| Address |
, United States |
N708A
1952 Douglas DC-6B, c/n 43559
Airframe Info
| Manufacturer | Douglas |
| Model | DC-6B Search all Douglas DC-6B |
| Year built | 1952 |
| Construction Number (C/N) | 43559 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 96 |
| Number of Engines | 4 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney R-2800 Double Wasp |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N708A |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 1952-07-17 |
Owner
| Owner | ARAMCO |
| Address |
, United States |