Aircraft N70TP Data
4
aircraft records found
N70TP
1987 Beech F33A, c/n CE-1153
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | F33A Search all Beech F33A |
| Year built | 1987 |
| Construction Number (C/N) | CE-1153 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 5 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Cont Motor IO 520 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N70TP |
| Mode S (ICAO24) Code | A953EC |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2003-05-14 |
| Air Worthiness Test | 1987-08-05 |
| Last Action Taken | 2006-05-16 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Houston, TX 77082 United States |
| Region | Southwestern |
N70TP
1972 Lockheed L-1329-23E JetStar, c/n 5156
Airframe Info
| Manufacturer | Lockheed |
| Model | L-1329-23E JetStar Search all Lockheed L-1329-23E JetStar |
| Year built | 1972 |
| Construction Number (C/N) | 5156 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 12 |
| Number of Engines | 4 |
| Engine Type | Turbojet |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N70TP |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N70TP
1961 Lockheed L-1329 Jetstar 6, c/n 5019
Airframe Info
| Manufacturer | Lockheed |
| Model | L-1329 Jetstar 6 Search all Lockheed L-1329 Jetstar 6 |
| Year built | 1961 |
| Construction Number (C/N) | 5019 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 4 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney JT12A-6 6A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N70TP |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | Phillippi Equipment Company |
| Address |
, United States |
N70TP
1961 Lockheed L-1329 JetStar 6, c/n 5005
Airframe Info
| Manufacturer | Lockheed |
| Model | L-1329 JetStar 6 Search all Lockheed L-1329 JetStar 6 |
| Year built | 1961 |
| Construction Number (C/N) | 5005 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 4 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | P & W JT12A-6 6A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N70TP |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |