Aircraft N711GL Data
4
aircraft records found
N711GL
2001 Raytheon Aircraft Company 400A, c/n RK-311
Airframe Info
| Manufacturer | Raytheon Aircraft Company |
| Model | 400A Search all Raytheon Aircraft Company 400A |
| Year built | 2001 |
| Construction Number (C/N) | RK-311 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 10 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | P&w Canada JT15D 5 SER |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N711GL |
| Current Status | De registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N711GL
1990 Gulfstream Aerospace G-IV, c/n 1130
Latest photos of N711GL
Airframe Info
| Manufacturer | Gulfstream Aerospace |
| Model | G-IV Search all Gulfstream Aerospace G-IV |
| Year built | 1990 |
| Construction Number (C/N) | 1130 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 22 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce Tay 610-8 |
| Also Registered As |
N404LM
De-registered
|
Aircraft
| Registration Number | N711GL |
| Mode S (ICAO24) Code | A98065 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2003-12-18 |
| Air Worthiness Test | 1990-03-18 |
| Last Action Taken | 2007-03-20 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Partnership |
| Address |
Los Angeles, CA 90067 United States |
| Region | Western-Pacific |
N711GL
1974 North American Sabre 75-80A, c/n 380-06
Airframe Info
| Manufacturer | North American |
| Model | Sabre 75-80A Search all North American Sabre 75-80A |
| Year built | 1974 |
| Construction Number (C/N) | 380-06 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbojet |
Aircraft
| Registration Number | N711GL |
| Current Status | Re-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N711GL
1969 Beech 99A, c/n U116
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | 99A Search all Beech 99A |
| Year built | 1969 |
| Construction Number (C/N) | U116 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 17 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A-27 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N711GL |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 1977-08-00 |
Owner
| Owner | Pennsylvania Commuter Airlines |
| Address |
New Cumberland, Pennsylvania 17070 United States |