Aircraft N7155W Data
3
aircraft records found
N7155W
1997 Robinson R22 Beta, c/n 2759
Airframe Info
| Manufacturer | Robinson |
| Model | R22 Beta Search all Robinson R22 Beta |
| Year built | 1997 |
| Construction Number (C/N) | 2759 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming 0-360-C1F |
Aircraft
| Registration Number | N7155W |
| Mode S (ICAO24) Code | A991BC |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2003-09-22 |
| Air Worthiness Test | 1997-10-24 |
| Last Action Taken | 2006-09-19 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Hillsboro Aviation Inc |
| Address |
Hillsboro, OR 97124 United States |
| Region | Northwest Mountain |
N7155W
1963 Piper PA-28-180 Cherokee, c/n 28-963
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-28-180 Cherokee Search all Piper PA-28-180 Cherokee |
| Year built | 1963 |
| Construction Number (C/N) | 28-963 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N7155W |
| Mode S (ICAO24) Code | A991BC |
| Current Status | Manufacturer's registration |
| Delivery Date | 1963-02-13 |
| Registration Cancel Date | 1963-06-26 |
Owner
| Owner | Piper Aircraft Corporation |
| Address |
Lock Haven, Pennsylvania 17745 United States |
N7155W
Aero Commander S2R, c/n 1802R
Airframe Info
| Manufacturer | Aero Commander |
| Model | S2R Search all Aero Commander S2R |
| Construction Number (C/N) | 1802R |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N7155W |
| Mode S (ICAO24) Code | A991BC |
| Certification Issued | 1991-11-29 |
| Last Action Taken | 1991-11-29 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1993-05-04 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | DIACSA INC |
| Address |
Miami, FL 33126 |