Aircraft N7194K Data
2
aircraft records found
N7194K
2000 Robinson R22 BETA, c/n 3146
Airframe Info
| Manufacturer | Robinson |
| Model | R22 BETA Search all Robinson R22 BETA |
| Year built | 2000 |
| Construction Number (C/N) | 3146 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming 0-360-A1D |
Aircraft
| Registration Number | N7194K |
| Mode S (ICAO24) Code | A9A06A |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2009-05-29 |
| Air Worthiness Test | 2000-11-01 |
| Last Action Taken | 2009-05-29 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Bruton Aerial Spraying Inc |
| Address |
Garden City, TX 79739 United States |
| Region | Southwestern |
N7194K
1951 Piper L-21A Super Cub (PA-18-125), c/n 18-565
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | L-21A Super Cub (PA-18-125) Search all Piper L-21A Super Cub (PA-18-125) |
| Year built | 1951 |
| Construction Number (C/N) | 18-565 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N7194K |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | United States Army Air Force (USAAF) |
| Address |
, United States |