Aircraft N71K Data
2
aircraft records found
N71K
1962 Cessna 180E, c/n 18051115
Latest photos of N71K
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 180E Search all Cessna 180E |
| Year built | 1962 |
| Construction Number (C/N) | 18051115 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Cont Motor O-470 SERIES |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N71K |
| Mode S (ICAO24) Code | A97A95 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 1990-02-22 |
| Air Worthiness Test | 1990-03-28 |
| Last Action Taken | 2008-05-20 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Bluff Point, NY 14478 United States |
| Region | Eastern |
N71K
Lockheed 12A Electra Junior, c/n 1204
Airframe Info
| Manufacturer | Lockheed |
| Model | 12A Electra Junior Search all Lockheed 12A Electra Junior |
| Construction Number (C/N) | 1204 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
Aircraft
| Registration Number | N71K |
| Mode S (ICAO24) Code | A97A95 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1989-06-09 |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |