Aircraft N7217K Data
2
aircraft records found
N7217K
1984 Beech C99 Airliner, c/n U-227
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | C99 Airliner Search all Beech C99 Airliner |
| Year built | 1984 |
| Construction Number (C/N) | U-227 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 17 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A SER |
| Also Registered As |
N227AV
Valid
|
Aircraft
| Registration Number | N7217K |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 1985-01-00 |
Owner
| Owner | Air New Orleans |
| Address |
Birmingham, Alabama United States |
N7217K
1948 Aeronca 11CC, c/n 11CC-206
Airframe Info
| Manufacturer | Aeronca |
| Model | 11CC Search all Aeronca 11CC |
| Year built | 1948 |
| Construction Number (C/N) | 11CC-206 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Cont Motor C85 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N7217K |
| Mode S (ICAO24) Code | A9AA9A |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 1997-05-02 |
| Air Worthiness Test | 1997-08-21 |
| Last Action Taken | 2006-05-16 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Duluth, MN 55805 United States |
| Region | Great Lakes |