Aircraft N7218V Data
2
aircraft records found
N7218V
1984 Beech C90A, c/n LJ-1098
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | C90A Search all Beech C90A |
| Year built | 1984 |
| Construction Number (C/N) | LJ-1098 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 9 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N7218V |
| Current Status | Manufacturer Registration |
Owner
| Owner | Beech Aircraft Corp |
| Address |
, United States |
N7218V
Bell 212, c/n 35102
Airframe Info
| Manufacturer | Bell |
| Model | 212 Search all Bell 212 |
| Construction Number (C/N) | 35102 |
| Number of Seats | 15 |
| Number of Engines | 2 |
Aircraft
| Registration Number | N7218V |
| Mode S (ICAO24) Code | A9AAC7 |
| Certification Issued | 1997-05-08 |
| Last Action Taken | 1997-05-08 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1997-12-17 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | BELL HELICOPTER TEXTRON INC |
| Address |
Fort Worth, TX 761010482 United States |