Aircraft N7229Z Data
2
aircraft records found
N7229Z
1996 Cessna 208B Grand Caravan, c/n 208B0587
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 208B Grand Caravan Search all Cessna 208B Grand Caravan |
| Year built | 1996 |
| Construction Number (C/N) | 208B0587 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 12 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N7229Z |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N7229Z
1985 Beech C90A King Air, c/n LJ-1112
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | C90A King Air Search all Beech C90A King Air |
| Year built | 1985 |
| Construction Number (C/N) | LJ-1112 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 9 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A |
| Also Registered As |
N135AA
Valid
|
Aircraft
| Registration Number | N7229Z |
| Current Status | Manufacturer's registration |
| Delivery Date | 1985-04-00 |
Owner
| Owner | Beech Aircraft Corporation |
| Address |
Wichita, Kansas United States |