Aircraft N7236W Data
2
aircraft records found
N7236W
1984 Beech A36, c/n E-2154
Latest photos of N7236W
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | A36 Search all Beech A36 |
| Year built | 1984 |
| Construction Number (C/N) | E-2154 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Ama/expr UNKNOWN ENG |
Aircraft
| Registration Number | N7236W |
| Mode S (ICAO24) Code | A9B1F0 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2011-10-12 |
| Air Worthiness Test | 1984-03-01 |
| Last Action Taken | 2011-10-12 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Hodges, SC 29653 United States |
| Region | Southern |
N7236W
Piper PA-28-180 Cherokee B, c/n 281055
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-28-180 Cherokee B Search all Piper PA-28-180 Cherokee B |
| Construction Number (C/N) | 281055 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming O-360-A4A |
| Also Registered As |
D-ENPU
Written off October 13, 1968
|
Aircraft
| Registration Number | N7236W |
| Mode S (ICAO24) Code | A9B1F0 |
| Current Status | Manufacturer's registration |
| Registration Cancel Date | 1963-05-08 |
Owner
| Owner | Piper Aircraft Corporation |
| Address |
Lock Haven, Pennsylkvania 17745 United States |