Aircraft N723W Data
2
aircraft records found
N723W
2003 Rans S-7 Courier, c/n 0802329
Airframe Info
| Manufacturer | Rans |
| Model | S-7 Courier Search all Rans S-7 Courier |
| Year built | 2003 |
| Construction Number (C/N) | 0802329 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Rotax SEE BOMBADIER |
Aircraft
| Registration Number | N723W |
| Mode S (ICAO24) Code | A9B0A5 |
| Certification Class | Experimental |
| Certification Issued | 2007-06-19 |
| Air Worthiness Test | 2004-01-14 |
| Last Action Taken | 2007-06-19 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Partnership |
| Address |
Waverly, TN 37185 United States |
| Region | Central |
N723W
1975 Beech A100, c/n B-225
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | A100 Search all Beech A100 |
| Year built | 1975 |
| Construction Number (C/N) | B-225 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 11 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A-60A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N723W |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 1992-06-03 |
Owner
| Owner | Kayser Roth Corporation |
| Address |
Greensboro, North Carolina United States |