Aircraft N7269V Data
2
aircraft records found
N7269V
Cessna 182S, c/n 18280493
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 182S Search all Cessna 182S |
| Construction Number (C/N) | 18280493 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N7269V |
| Mode S (ICAO24) Code | A9BD7D |
| Certification Issued | 1999-04-02 |
| Last Action Taken | 1999-04-02 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1999-08-27 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | CESSNA AIRCRAFT CO |
| Address |
Independence, KS 67301 United States |
N7269V
Aero Commander CALLAIR B-1A, c/n 10016
Airframe Info
| Manufacturer | Aero Commander |
| Model | CALLAIR B-1A Search all Aero Commander CALLAIR B-1A |
| Construction Number (C/N) | 10016 |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N7269V |
| Mode S (ICAO24) Code | A9BD7D |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1989-01-30 |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |