Aircraft N7278V Data
2
aircraft records found
N7278V
1980 Boeing 727-2J4F, c/n 22080
Airframe Info
| Manufacturer | Boeing |
| Model | 727-2J4F Search all Boeing 727-2J4F |
| Year built | 1980 |
| Construction Number (C/N) | 22080 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 182 |
| Number of Engines | 3 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney JT8D-17 s3 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N7278V |
| Current Status | Manufacturer Registration |
Owner
| Owner | The Boeing Co |
| Address |
, United States |
N7278V
1966 Aero Commander CALLAIR B-1A, c/n 10008
Airframe Info
| Manufacturer | Aero Commander |
| Model | CALLAIR B-1A Search all Aero Commander CALLAIR B-1A |
| Year built | 1966 |
| Construction Number (C/N) | 10008 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | P&w R-985 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N7278V |
| Mode S (ICAO24) Code | A9C111 |
| Certification Class | Restricted |
| Air Worthiness Test | 1970-07-07 |
| Last Action Taken | 1983-11-23 |
| Current Status | Revoked Enforcement |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Richey, MT 59259 United States |
| Region | Northwest Mountain |