Aircraft N731A Data
4
aircraft records found
N731A
1987 Embraer EMB-110P1 Bandeirante, c/n 110275
Airframe Info
| Manufacturer | Embraer |
| Model | EMB-110P1 Bandeirante Search all Embraer EMB-110P1 Bandeirante |
| Year built | 1987 |
| Construction Number (C/N) | 110275 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 20 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A-34 |
Aircraft
| Registration Number | N731A |
| Mode S (ICAO24) Code | A9CEC2 |
| Certification Issued | 1987-10-30 |
| Last Action Taken | 1991-01-31 |
| Current Status | Written off October 8, 1991 |
| Registration Cancel Date | 1992-08-05 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | CAPITOL BANK OF COMMERCE TRUSTEE |
| Address |
Sacramento, CA 95814 |
N731A
1976 Cessna A188B, c/n 18802749T
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | A188B Search all Cessna A188B |
| Year built | 1976 |
| Construction Number (C/N) | 18802749T |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Cont Motor IO 520 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N731A |
| Mode S (ICAO24) Code | A9CEC2 |
| Certification Class | Restricted |
| Certification Issued | 1979-09-06 |
| Air Worthiness Test | 1976-10-13 |
| Last Action Taken | 2007-06-23 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Champion Sprayer Inc |
| Address |
Friona, TX 79035 United States |
| Region | Southwestern |
N731A
1961 Lockheed L-1329 JetStar 731, c/n 5011
Airframe Info
| Manufacturer | Lockheed |
| Model | L-1329 JetStar 731 Search all Lockheed L-1329 JetStar 731 |
| Year built | 1961 |
| Construction Number (C/N) | 5011 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 4 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Garrett TFE731-1 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N731A |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | AiReasearch Aviation |
| Address |
, United States |
N731A
Haqab
1956 De Havilland Canada DHC-2 Beaver Mk.I, c/n 974
Airframe Info
| Manufacturer | De Havilland Canada |
| Model | DHC-2 Beaver Mk.I Search all De Havilland Canada DHC-2 Beaver Mk.I |
| Year built | 1956 |
| Construction Number (C/N) | 974 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney R-985 Wasp Junior |
Aircraft
| Registration Number | N731A |
| Alternative Code/Name | Haqab |
| Current Status | Written off in 1959 |
| Delivery Date | 1956-09-24 |
| Registration Cancel Date | 1960-02-05 |
Owner
| Owner | Arabian American Oil Company |
| Address |
New York, New York 10001 United States |