Aircraft N733K Data
3
aircraft records found
N733K
2003 Raytheon Hawker 800XP, c/n 258645
Airframe Info
| Manufacturer | Raytheon |
| Model | Hawker 800XP Search all Raytheon Hawker 800XP |
| Year built | 2003 |
| Construction Number (C/N) | 258645 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 15 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Garrett AiResearch TFE731-5BR |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N733K |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
Humana Inc , United States |
N733K
1993 Dassault Falcon 50, c/n 242
Airframe Info
| Manufacturer | Dassault |
| Model | Falcon 50 Search all Dassault Falcon 50 |
| Year built | 1993 |
| Construction Number (C/N) | 242 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 10 |
| Number of Engines | 3 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Garrett TFE 731 SER |
| Also Registered As |
N28US
registered
|
Aircraft
| Registration Number | N733K |
| Mode S (ICAO24) Code | A9D711 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2006-01-24 |
| Air Worthiness Test | 1993-11-23 |
| Last Action Taken | 2006-10-11 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Humana Inc |
| Address |
Louisville, KY 40202 United States |
| Region | Central |
N733K
1988 British Aerospace BAe.125 Series 800A, c/n 258137 l/n NA0425
Airframe Info
| Manufacturer | British Aerospace |
| Model | BAe.125 Series 800A Search all British Aerospace BAe.125 Series 800A |
| Year built | 1988 |
| Construction Number (C/N) | 258137 |
| Line Number (L/N) | NA0425 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 14 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Garrett TFE731 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N733K |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | HAC Inc. |
| Address |
Louisville, KY United States |