Aircraft N739A Data
3
aircraft records found
N739A
2000 Boeing 737-7AX, c/n 30183
Airframe Info
| Manufacturer | Boeing |
| Model | 737-7AX Search all Boeing 737-7AX |
| Year built | 2000 |
| Construction Number (C/N) | 30183 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 149 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | CFM International CFM56 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N739A |
| Mode S (ICAO24) Code | A9EC7A |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2011-09-29 |
| Air Worthiness Test | 2000-11-06 |
| Last Action Taken | 2011-09-29 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2011-11-01 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Aar Parts Trading Inc |
| Address |
Wood Dale, IL 60191 United States |
| Region | Great Lakes |
N739A
1976 Fokker F-27-500RCF Friendship, c/n 10531
Airframe Info
| Manufacturer | Fokker |
| Model | F-27-500RCF Friendship Search all Fokker F-27-500RCF Friendship |
| Year built | 1976 |
| Construction Number (C/N) | 10531 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 55 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce Dart 532-7 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N739A |
| Mode S (ICAO24) Code | A9EC7A |
| Certification Issued | 1998-05-27 |
| Last Action Taken | 1998-05-27 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1998-09-03 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | FIRST SECURITY BANK NA OWNER TRUSTEE |
| Address |
Salt Lake City, UT 841111901 United States |
N739A
Sikorsky S-55, c/n 55896
Airframe Info
| Manufacturer | Sikorsky |
| Model | S-55 Search all Sikorsky S-55 |
| Construction Number (C/N) | 55896 |
| Number of Seats | 12 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N739A |
| Mode S (ICAO24) Code | A9EC7A |
| Certification Issued | 1963-11-27 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1965-06-01 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | SIKORSKY AIRCRAFT DIV |
| Address |
Stratford, CT 06497 |
| Region | New England |