Aircraft N739AL Data
4
aircraft records found
N739AL
Mo-ikeha
1999 Boeing 737-73A, c/n 28500
Airframe Info
| Manufacturer | Boeing |
| Model | 737-73A Search all Boeing 737-73A |
| Year built | 1999 |
| Construction Number (C/N) | 28500 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 128 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Cfm Intl. CFM56 SERIES |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N739AL |
| Alternative Code/Name | Mo-ikeha |
| Mode S (ICAO24) Code | A9EC85 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2008-07-03 |
| Air Worthiness Test | 1999-11-12 |
| Last Action Taken | 2008-07-03 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2008-08-07 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | AWMS I TRUSTEE |
| Address |
1 West St Ste 100-5 New York, NY 100041021 United States |
N739AL
1999 Boeing 737-73A, c/n 28499
Airframe Info
| Manufacturer | Boeing |
| Model | 737-73A Search all Boeing 737-73A |
| Year built | 1999 |
| Construction Number (C/N) | 28499 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 128 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | CFM International cfm56-7B24 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N739AL |
| Current Status |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |
N739AL
1977 Cessna R172K, c/n R1722518
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | R172K Search all Cessna R172K |
| Year built | 1977 |
| Construction Number (C/N) | R1722518 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Continental IO-360-K |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N739AL |
| Mode S (ICAO24) Code | A9EC85 |
| Current Status | Registered |
| Delivery Date | 2017-10-23 |
Owner
| Owner | Flamoil Wings Llc |
| Address |
, United States |
N739AL
1969 Boeing 707-372C, c/n 20077
Airframe Info
| Manufacturer | Boeing |
| Model | 707-372C Search all Boeing 707-372C |
| Year built | 1969 |
| Construction Number (C/N) | 20077 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 4 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney JT3D-3B |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N739AL |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 1968-07-11 |
Owner
| Owner | Airlift International |
| Address |
Miami, Florida 33148 United States |