Aircraft N746A Data
3
aircraft records found
N746A
2007 Piper PA-44-180, c/n 4496243
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-44-180 Search all Piper PA-44-180 |
| Year built | 2007 |
| Construction Number (C/N) | 4496243 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming O-360-A1H |
Aircraft
| Registration Number | N746A |
| Mode S (ICAO24) Code | AA08D4 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2007-11-28 |
| Air Worthiness Test | 2007-09-25 |
| Last Action Taken | 2007-11-28 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Atp Aircraft 6 Llc |
| Address |
Wilmington, DE 19808 United States |
| Region | Eastern |
N746A
1979 Piper PA-31-350, c/n 31-7952089
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-31-350 Search all Piper PA-31-350 |
| Year built | 1979 |
| Construction Number (C/N) | 31-7952089 |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming TI0-540 SER |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N746A |
| Current Status |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N746A
1968 Beech 99 Airliner, c/n U-26
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | 99 Airliner Search all Beech 99 Airliner |
| Year built | 1968 |
| Construction Number (C/N) | U-26 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 17 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N746A |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 1970-06-00 |
Owner
| Owner | Altair Airlines |
| Address |
Philadelphia, Pennsylvania 19153 United States |