Aircraft N747A Data
2
aircraft records found
N747A
1980 Boeing 747SP-27, c/n 21992 l/n 447
Airframe Info
| Manufacturer | Boeing |
| Model | 747SP-27 Search all Boeing 747SP-27 |
| Year built | 1980 |
| Construction Number (C/N) | 21992 |
| Line Number (L/N) | 447 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 192 |
| Number of Engines | 4 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney JT9D-7A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N747A |
| Mode S (ICAO24) Code | AA0C8B |
| Certification Issued | 2008-12-30 |
| Last Action Taken | 2008-12-30 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Fry\'s Electronics Inc |
| Address |
San Jose, CA 95112 United States |
| Region | Western-Pacific |
N747A
1956 Sikorsky S-55, c/n 55910
Airframe Info
| Manufacturer | Sikorsky |
| Model | S-55 Search all Sikorsky S-55 |
| Year built | 1956 |
| Construction Number (C/N) | 55910 |
| Number of Seats | 12 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Manufacturer and Model | Airesearch TPE331 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N747A |
| Mode S (ICAO24) Code | AA0C8B |
| Certification Class | Restricted |
| Certification Issued | 2003-06-23 |
| Air Worthiness Test | 1989-04-03 |
| Last Action Taken | 2003-06-23 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2004-01-16 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | CENTRAL SIERRA HELICOPTERS INC |
| Address |
Mariposa, CA 953382288 United States |