Aircraft N747RL Data
5
aircraft records found
N747RL
2011 Dassault Falcon 7X, c/n 158
Latest photos of N747RL
Airframe Info
| Manufacturer | Dassault |
| Model | Falcon 7X Search all Dassault Falcon 7X |
| Year built | 2011 |
| Construction Number (C/N) | 158 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 3 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PW307A |
Aircraft
| Registration Number | N747RL |
| Mode S (ICAO24) Code | AA0E0D |
| Current Status | Registered |
| Delivery Date | 2012-06-29 |
Owner
| Owner | Lewis Aeronautical LLC |
| Address |
San Antonio, Texas United States |
N747RL
2008 Dassault Falcon 2000EX, c/n 175
Airframe Info
| Manufacturer | Dassault |
| Model | Falcon 2000EX Search all Dassault Falcon 2000EX |
| Year built | 2008 |
| Construction Number (C/N) | 175 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 19 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PW308C |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N747RL |
| Mode S (ICAO24) Code | ,5240701 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2009-07-02 |
| Last Action Taken | 2009-07-02 |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Lewis Aeronautical Llc |
| Address |
San Antonio, TX 78216 United States |
| Region | Southwestern |
N747RL
2004 Cessna 680 Citation Sovereign, c/n 680-0002
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 680 Citation Sovereign Search all Cessna 680 Citation Sovereign |
| Year built | 2004 |
| Construction Number (C/N) | 680-0002 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 9 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | P&W Canada PW306C |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N747RL |
| Mode S (ICAO24) Code | AA0E0D |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2004-12-23 |
| Air Worthiness Test | 2004-12-20 |
| Last Action Taken | 2008-12-16 |
| Current Status | Re-registered |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Lewis Aeronautical Llc |
| Address |
San Antonio, TX 78216 United States |
| Region | Southwestern |
N747RL
2001 Cessna 560 Citation Encore, c/n 560-0554
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 560 Citation Encore Search all Cessna 560 Citation Encore |
| Year built | 2001 |
| Construction Number (C/N) | 560-0554 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 11 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | P&W Canada PW535A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N747RL |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 2001-02-27 |
Owner
| Owner | Sage Well Services Inc |
| Address |
, United States |
N747RL
1976 Cessna 500 Citation I, c/n 500-0345
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 500 Citation I Search all Cessna 500 Citation I |
| Year built | 1976 |
| Construction Number (C/N) | 500-0345 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada JT15D-1A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N747RL |
| Mode S (ICAO24) Code | AA0E0D |
| Certification Issued | 1997-09-16 |
| Last Action Taken | 1999-04-27 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1999-04-27 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | SAGE WELL SERVICES INC |
| Address |
San Antonio, TX 782164156 United States |