Aircraft N7508A Data
2
aircraft records found
N7508A
2004 Lindstrand Balloons 120A, c/n 5258
Airframe Info
| Manufacturer | Lindstrand Balloons |
| Model | 120A Search all Lindstrand Balloons 120A |
| Year built | 2004 |
| Construction Number (C/N) | 5258 |
| Aircraft Type | Balloon |
| Number of Seats | 1 |
| Engine Type | None |
| Engine Manufacturer and Model | None NONE |
Aircraft
| Registration Number | N7508A |
| Mode S (ICAO24) Code | AA1D7A |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2005-01-11 |
| Air Worthiness Test | 2004-05-27 |
| Last Action Taken | 2008-01-23 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Escape Adventures Inc |
| Address |
Temecula, CA 92592 United States |
| Region | Western-Pacific |
N7508A
Virginia
1959 Boeing 707-123B, c/n 17635
Airframe Info
| Manufacturer | Boeing |
| Model | 707-123B Search all Boeing 707-123B |
| Year built | 1959 |
| Construction Number (C/N) | 17635 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 192 |
| Number of Engines | 4 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney JT3D-1 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N7508A |
| Alternative Code/Name | Virginia |
| Mode S (ICAO24) Code | AA1D7A |
| Certification Issued | 1959-03-27 |
| Current Status | Deregistered |
| Delivery Date | 1959-03-27 |
| Registration Cancel Date | 1980-02-06 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | American Airlnes Incorporated |
| Address |
Dallas Ft Worth Airport Dallas, TX 75261 |
| Region | Southwestern |