Aircraft N750A Data
2
aircraft records found
N750A
2012 Zenair STOL CH-750, c/n 75-7688
Latest photos of N750A
Airframe Info
| Manufacturer | Zenair |
| Model | STOL CH-750 Search all Zenair STOL CH-750 |
| Year built | 2012 |
| Construction Number (C/N) | 75-7688 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Jabiru 3300A |
Aircraft
| Registration Number | N750A |
| Current Status | registered |
Owner
| Owner | Individual |
| Address |
Pikeville, TN United States |
N750A
2008 Keystone Helicopter S-76C, c/n 760750
Airframe Info
| Manufacturer | Keystone Helicopter |
| Model | S-76C Search all Keystone Helicopter S-76C |
| Year built | 2008 |
| Construction Number (C/N) | 760750 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 14 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Turbomeca Arriel 2S2 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N750A |
| Mode S (ICAO24) Code | AA1A09 |
| Last Action Taken | 2008-09-09 |
| Current Status | Registered to Manufacturer |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Keystone Helicopter Corp |
| Address |
Coatesville, PA 19320 United States |
| Region | Eastern |