Aircraft N7510A Data
2
aircraft records found
N7510A
2003 Lindstrand Balloons 90A, c/n 5243
Airframe Info
| Manufacturer | Lindstrand Balloons |
| Model | 90A Search all Lindstrand Balloons 90A |
| Year built | 2003 |
| Construction Number (C/N) | 5243 |
| Aircraft Type | Balloon |
| Number of Seats | 1 |
| Engine Type | None |
| Engine Manufacturer and Model | None NONE |
Aircraft
| Registration Number | N7510A |
| Mode S (ICAO24) Code | AA2019 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2005-03-21 |
| Air Worthiness Test | 2003-09-22 |
| Last Action Taken | 2006-04-18 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Ad/max Inc |
| Address |
Alpharetta, GA 30005 United States |
| Region | Southern |
N7510A
Massachusetts
1959 Boeing 707-123B, c/n 17637
Airframe Info
| Manufacturer | Boeing |
| Model | 707-123B Search all Boeing 707-123B |
| Year built | 1959 |
| Construction Number (C/N) | 17637 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 4 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney JT3D-1 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N7510A |
| Alternative Code/Name | Massachusetts |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 1959-04-23 |
Owner
| Owner | American Airlines |
| Address |
, United States |