Aircraft N751K Data
2
aircraft records found
N751K
2005 Cessna 172S, c/n 172S9801
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 172S Search all Cessna 172S |
| Year built | 2005 |
| Construction Number (C/N) | 172S9801 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming IO-360-L2A |
| Also Registered As |
PH-TRG
active
|
Aircraft
| Registration Number | N751K |
| Mode S (ICAO24) Code | AA1EA1 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2005-07-27 |
| Air Worthiness Test | 2005-03-01 |
| Last Action Taken | 2005-07-27 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2005-11-16 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | WOLFENDEN ENTERPRISES INC |
| Address |
Vero Beach, FL 32968 United States |
User Comments
Admin, 2006-01-16 05:00:00
Cancel Date: 11/16/2005
Reason for Cancellation: Exported
Exported to: Netherlands
Reason for Cancellation: Exported
Exported to: Netherlands
N751K
1929 Waco BSO, c/n A-157
Airframe Info
| Manufacturer | Waco |
| Model | BSO Search all Waco BSO |
| Year built | 1929 |
| Construction Number (C/N) | A-157 |
| Number of Seats | 3 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N751K |
| Mode S (ICAO24) Code | AA1EA1 |
| Certification Issued | 2009-02-27 |
| Last Action Taken | 2009-02-27 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
San Marcos, CA 92069 United States |
| Region | Western-Pacific |