Aircraft N751MB Data
2
aircraft records found
N751MB
2002 Vans RV-8A, c/n 81430
Airframe Info
| Manufacturer | Vans |
| Model | RV-8A Search all Vans RV-8A |
| Year built | 2002 |
| Construction Number (C/N) | 81430 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming O-360-A1A |
Aircraft
| Registration Number | N751MB |
| Mode S (ICAO24) Code | AA1ED5 |
| Certification Class | Experimental |
| Certification Issued | 2002-01-09 |
| Air Worthiness Test | 2002-04-04 |
| Last Action Taken | 2006-10-12 |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Registration Type | Co-Owned |
| Address |
Grand Junction, CO 81503 United States |
| Region | Northwest Mountain |
N751MB
2002 Vans RV-8A, c/n 81430
Latest photos of N751MB
Airframe Info
| Manufacturer | Vans |
| Model | RV-8A Search all Vans RV-8A |
| Year built | 2002 |
| Construction Number (C/N) | 81430 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming O-360-A1A |
Aircraft
| Registration Number | N751MB |
| Mode S (ICAO24) Code | AA1ED5 |
| Current Status | Registered |
| Delivery Date | 2017-08-22 |
Owner
| Owner | Craig R. Cousins |
| Address |
Port Orange, Florida 32128 United States |