Aircraft N7523A Data
2
aircraft records found
N7523A
2003 Lindstrand Balloons 105A, c/n 5223
Airframe Info
| Manufacturer | Lindstrand Balloons |
| Model | 105A Search all Lindstrand Balloons 105A |
| Year built | 2003 |
| Construction Number (C/N) | 5223 |
| Aircraft Type | Balloon |
| Number of Seats | 1 |
| Engine Type | None |
| Engine Manufacturer and Model | None NONE |
Aircraft
| Registration Number | N7523A |
| Mode S (ICAO24) Code | AA2439 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2010-02-10 |
| Air Worthiness Test | 2003-04-28 |
| Last Action Taken | 2010-02-10 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Vero Beach, FL 32963 United States |
| Region | Southern |
N7523A
Rhode Island
1959 Boeing 707-123B, c/n 17650
Airframe Info
| Manufacturer | Boeing |
| Model | 707-123B Search all Boeing 707-123B |
| Year built | 1959 |
| Construction Number (C/N) | 17650 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 192 |
| Number of Engines | 4 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney JT3D-1 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N7523A |
| Alternative Code/Name | Rhode Island |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 1959-10-14 |
Owner
| Owner | American Airlines |
| Address |
, United States |