Aircraft N7524A Data
2
aircraft records found
N7524A
2003 Lindstrand 90A, c/n 5228
Airframe Info
| Manufacturer | Lindstrand |
| Model | 90A Search all Lindstrand 90A |
| Year built | 2003 |
| Construction Number (C/N) | 5228 |
| Aircraft Type | Balloon |
| Number of Seats | 1 |
| Engine Type | None |
| Engine Manufacturer and Model | None NONE |
Aircraft
| Registration Number | N7524A |
| Mode S (ICAO24) Code | AA245C |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2011-08-30 |
| Air Worthiness Test | 2003-03-11 |
| Last Action Taken | 2011-08-30 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Albuquerque, NM 87114 United States |
| Region | Southwestern |
N7524A
Canada
1959 Boeing 707-123B, c/n 17651
Airframe Info
| Manufacturer | Boeing |
| Model | 707-123B Search all Boeing 707-123B |
| Year built | 1959 |
| Construction Number (C/N) | 17651 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 4 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney JT3D-1-MC6 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N7524A |
| Alternative Code/Name | Canada |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 1959-10-28 |
Owner
| Owner | American Airlines |
| Address |
, United States |