Aircraft N7555A Data
2
aircraft records found
N7555A
2013 Iomax Archangel, c/n 100JMH
Latest photos of N7555A
Airframe Info
| Manufacturer | Iomax |
| Model | Archangel Search all Iomax Archangel |
| Year built | 2013 |
| Construction Number (C/N) | 100JMH |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A |
Aircraft
| Registration Number | N7555A |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 2013-02-14 |
| Registration Cancel Date | 2019-07-09 |
Owner
| Owner | Iomax USA Incorporated |
| Address |
Mooresville, North Carolina 28117-893 United States |
N7555A
1963 Boeing 707-323C, c/n 18689
Airframe Info
| Manufacturer | Boeing |
| Model | 707-323C Search all Boeing 707-323C |
| Year built | 1963 |
| Construction Number (C/N) | 18689 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 4 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney JT3D-3B |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N7555A |
| Current Status | Re-registered |
| Delivery Date | 1963-11-19 |
Owner
| Owner | American Airlines |
| Address |
, United States |