Aircraft N75CS Data
4
aircraft records found
N75CS
1986 British Aerospace BAe.125 Hawker 800A, c/n 258066
Airframe Info
| Manufacturer | British Aerospace |
| Model | BAe.125 Hawker 800A Search all British Aerospace BAe.125 Hawker 800A |
| Year built | 1986 |
| Construction Number (C/N) | 258066 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
Aircraft
| Registration Number | N75CS |
| Current Status | Re-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N75CS
1969 Hawker Siddeley DH.125-400A, c/n NA-722
Airframe Info
| Manufacturer | Hawker Siddeley |
| Model | DH.125-400A Search all Hawker Siddeley DH.125-400A |
| Year built | 1969 |
| Construction Number (C/N) | NA-722 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 10 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce Viper 522 |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N75CS |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | Chessie Services Incorporated |
| Address |
Baltimore, Maryland United States |
N75CS
Hawker Beechcraft 900XP, c/n HA-0176
Airframe Info
| Manufacturer | Hawker Beechcraft |
| Model | 900XP Search all Hawker Beechcraft 900XP |
| Construction Number (C/N) | HA-0176 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 17 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Also Registered As |
N176XP
Valid
|
Aircraft
| Registration Number | N75CS |
| Mode S (ICAO24) Code | AA17F3 |
| Certification Issued | 2011-01-27 |
| Last Action Taken | 2011-04-01 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Csx Transportation Inc |
| Address |
Jacksonville, FL 32202 United States |
| Region | Southern |
N75CS
Beech F33A, c/n CE-949
Latest photos of N75CS
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | F33A Search all Beech F33A |
| Construction Number (C/N) | CE-949 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 5 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Also Registered As |
N38654
Valid
|
Aircraft
| Registration Number | N75CS |
| Current Status | Registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |