Aircraft N75M Data
2
aircraft records found
N75M
1989 Great Lakes 2T-1A, c/n 6914-G-408
Airframe Info
| Manufacturer | Great Lakes |
| Model | 2T-1A Search all Great Lakes 2T-1A |
| Year built | 1989 |
| Construction Number (C/N) | 6914-G-408 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Ranger 6-440 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N75M |
| Mode S (ICAO24) Code | AA18C3 |
| Certification Class | Experimental |
| Certification Issued | 1993-12-01 |
| Air Worthiness Test | 1994-08-18 |
| Last Action Taken | 2006-05-16 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Bethel, PA 19507 United States |
| Region | Eastern |
User contributed data
| Cruise speed | 110 mph (by Daniel L. Berek on 2006-10-16 04:00:00) |
| Empty Weight | 1800 lb (by Daniel L. Berek on 2006-10-16 04:00:00) |
| Overall Length | 21' 4" (by Daniel L. Berek on 2006-10-16 04:00:00) |
| Wing Span | 26' 8" (by Daniel L. Berek on 2006-10-16 04:00:00) |
N75M
1965 Grumman G-159, c/n 165
Airframe Info
| Manufacturer | Grumman |
| Model | G-159 Search all Grumman G-159 |
| Year built | 1965 |
| Construction Number (C/N) | 165 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 21 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce Dart 529 |
| Also Registered As |
N501WN
Valid
|
Aircraft
| Registration Number | N75M |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 1966-01-07 |
Owner
| Owner | Michigan-Wisconsin Pipeline Company |
| Address |
Detroit, Michigan United States |