Aircraft N75W Data
4
aircraft records found
N75W
2007 Vans RV-8A, c/n 82456
Airframe Info
| Manufacturer | Vans |
| Model | RV-8A Search all Vans RV-8A |
| Year built | 2007 |
| Construction Number (C/N) | 82456 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming O-320-E2A |
| Also Registered As |
N639PS
Valid
|
Aircraft
| Registration Number | N75W |
| Mode S (ICAO24) Code | AA19A4 |
| Certification Class | Experimental |
| Certification Issued | 2007-03-06 |
| Air Worthiness Test | 2007-06-13 |
| Last Action Taken | 2007-12-11 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Euless, TX 76040 United States |
| Region | Southwestern |
N75W
1984 Dassault Falcon 50, c/n 152
Airframe Info
| Manufacturer | Dassault |
| Model | Falcon 50 Search all Dassault Falcon 50 |
| Year built | 1984 |
| Construction Number (C/N) | 152 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 10 |
| Number of Engines | 3 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Garrett TFE 731 SER |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N75W |
| Current Status | de-reg |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N75W
1943 Basler (Douglas) BT-67 (DC-3C), c/n 25285
Airframe Info
| Manufacturer | Basler (Douglas) |
| Model | BT-67 (DC-3C) Search all Basler (Douglas) BT-67 (DC-3C) |
| Year built | 1943 |
| Construction Number (C/N) | 25285 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A-67P |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N75W |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | Michigan Wisconsin Pipeline Co |
| Address |
, United States |
N75W
North American Sabre 40A, c/n 282-129
Airframe Info
| Manufacturer | North American |
| Model | Sabre 40A Search all North American Sabre 40A |
| Construction Number (C/N) | 282-129 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbojet |
| Also Registered As |
XA-RLH
Registered
|
Aircraft
| Registration Number | N75W |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | Michigan Wisconsin Pipeline Company |
| Address |
Detroit, Michigan United States |