Aircraft N765A Data
4
aircraft records found
N765A
1989 Gulfstream Aerospace G-IV, c/n 1119
Airframe Info
| Manufacturer | Gulfstream Aerospace |
| Model | G-IV Search all Gulfstream Aerospace G-IV |
| Year built | 1989 |
| Construction Number (C/N) | 1119 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 22 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce Tay 610-8 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N765A |
| Current Status |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N765A
1988 Gulfstream Aerospace Gulfstream IV, c/n 1069
Latest photos of N765A
Airframe Info
| Manufacturer | Gulfstream Aerospace |
| Model | Gulfstream IV Search all Gulfstream Aerospace Gulfstream IV |
| Year built | 1988 |
| Construction Number (C/N) | 1069 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N765A |
| Current Status | Re-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N765A
1986 Israel Aircraft Industries IAI-1125 Westwind Astra, c/n 011
Airframe Info
| Manufacturer | Israel Aircraft Industries |
| Model | IAI-1125 Westwind Astra Search all Israel Aircraft Industries IAI-1125 Westwind Astra |
| Year built | 1986 |
| Construction Number (C/N) | 011 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 9 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Garrett TFE 731 SER |
| Also Registered As |
N500FA
Valid
|
Aircraft
| Registration Number | N765A |
| Mode S (ICAO24) Code | AA541B |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2011-04-25 |
| Air Worthiness Test | 1986-06-20 |
| Last Action Taken | 2011-07-25 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Aircraft Management Associates Llc |
| Address |
Wilmington, DE 19899 United States |
| Region | Eastern |
N765A
1972 Grumman G-1159 Gulfstream II, c/n 111
Airframe Info
| Manufacturer | Grumman |
| Model | G-1159 Gulfstream II Search all Grumman G-1159 Gulfstream II |
| Year built | 1972 |
| Construction Number (C/N) | 111 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 22 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce Spey 511 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N765A |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | Aramco |
| Address |
Houston, Texas United States |