Aircraft N767AN Data
3
aircraft records found
N767AN
1998 Boeing 767-33A/ER, c/n 27476
Airframe Info
| Manufacturer | Boeing |
| Model | 767-33A/ER Search all Boeing 767-33A/ER |
| Year built | 1998 |
| Construction Number (C/N) | 27476 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | General Electric CF6-80C2B7F |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N767AN |
| Mode S (ICAO24) Code | AA5B96 |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 1998-02-13 |
| Registration Cancel Date | 1998-03-26 |
Owner
| Owner | Wilmington Trust Company trustee |
| Address |
, United States |
N767AN
1987 Boeing 757-28A, c/n 23767
Airframe Info
| Manufacturer | Boeing |
| Model | 757-28A Search all Boeing 757-28A |
| Year built | 1987 |
| Construction Number (C/N) | 23767 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 249 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce RB211-535E4-37 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N767AN |
| Mode S (ICAO24) Code | AA5B96 |
| Certification Issued | 2008-04-30 |
| Last Action Taken | 2008-04-30 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Wells Fargo Bank Northwest Na Trustee |
| Address |
299 S Main St Fl 12 Salt Lake City, UT 84111 United States |
| Region | Northwest Mountain |
User contributed data
| Max Take-off Weight | 240,000 LBS. (by paul robinson on 2012-12-05 14:38:41) |
| TBO Hours | TT-77,740/TC-27,052 (by paul robinson on 2012-12-05 14:38:41) |
User Comments
John J. Boling, 2006-12-16 05:00:00
Currently being converted to cargo at KVQQ
N767AN
Boeing 767-33A/ER, c/n 27476
Airframe Info
| Manufacturer | Boeing |
| Model | 767-33A/ER Search all Boeing 767-33A/ER |
| Construction Number (C/N) | 27476 |
| Number of Seats | 330 |
| Number of Engines | 2 |
Aircraft
| Registration Number | N767AN |
| Mode S (ICAO24) Code | AA5B96 |
| Certification Issued | 1998-02-13 |
| Last Action Taken | 1998-02-13 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1998-03-26 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | WILMINGTON TRUST COMPANY TRUSTEE |
| Address |
Attn: Corporate Trust Admin Wilmington, DE 19890 United States |