Aircraft N767W Data
2
aircraft records found
N767W
2003 Cessna 525A CitationJet CJ2, c/n 525A-0168
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 525A CitationJet CJ2 Search all Cessna 525A CitationJet CJ2 |
| Year built | 2003 |
| Construction Number (C/N) | 525A-0168 |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Manufacturer and Model | Williams FJ 44 SERIES |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N767W |
| Mode S (ICAO24) Code | AA5D7D |
| Certification Class | Standard |
| Air Worthiness Test | 2003-05-28 |
| Last Action Taken | 2006-03-15 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2006-12-05 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | AVIATION ADVISOR INC |
| Address |
Antioch, IL 600022094 United States |
N767W
Vans RV-10, c/n 40392
Airframe Info
| Manufacturer | Vans |
| Model | RV-10 Search all Vans RV-10 |
| Construction Number (C/N) | 40392 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
Aircraft
| Registration Number | N767W |
| Mode S (ICAO24) Code | AA5D7D |
| Certification Issued | 2010-01-06 |
| Last Action Taken | 2010-01-06 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Vidalia, GA 30474 United States |
| Region | Southern |