Aircraft N777K Data
2
aircraft records found
N777K
1975 Beech 95-B55 (T42A), c/n TC-1893
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | 95-B55 (T42A) Search all Beech 95-B55 (T42A) |
| Year built | 1975 |
| Construction Number (C/N) | TC-1893 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Cont Motor I0-470 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N777K |
| Mode S (ICAO24) Code | AA83E9 |
| Certification Class | Standard |
| Air Worthiness Test | 1975-08-08 |
| Last Action Taken | 1999-04-05 |
| Current Status | Sale Reported |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Erie, PA 16502 United States |
| Region | Eastern |
N777K
Waco 9, c/n 29
Airframe Info
| Manufacturer | Waco |
| Model | 9 Search all Waco 9 |
| Construction Number (C/N) | 29 |
| Number of Seats | 3 |
| Number of Engines | 1 |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N777K |
| Current Status |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |