Aircraft N777V Data
3
aircraft records found
N777V
1975 Cessna T310R, c/n 310R0267
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | T310R Search all Cessna T310R |
| Year built | 1975 |
| Construction Number (C/N) | 310R0267 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Cont Motor TSIO-520 SER |
Aircraft
| Registration Number | N777V |
| Mode S (ICAO24) Code | AA84E3 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2005-07-27 |
| Air Worthiness Test | 1975-06-27 |
| Last Action Taken | 2008-12-11 |
| Current Status | Undel Tri |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Freeman Aircraft Llc |
| Address |
Wilmington, DE 19801 |
| Region | Eastern |
N777V
1966 North American NA-265-40 Sabreliner, c/n 282-69
Airframe Info
| Manufacturer | North American |
| Model | NA-265-40 Sabreliner Search all North American NA-265-40 Sabreliner |
| Year built | 1966 |
| Construction Number (C/N) | 282-69 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 9 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney JT12A-6 6A |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N777V |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | Challenge II Incorporated |
| Address |
Ashland, Kentucky United States |
N777V
Piper PA-28-161, c/n 2841355
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-28-161 Search all Piper PA-28-161 |
| Construction Number (C/N) | 2841355 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N777V |
| Mode S (ICAO24) Code | AA84E3 |
| Last Action Taken | 1989-11-16 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1992-03-02 |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |