Aircraft N777VC Data
4
aircraft records found
N777VC
2007 Learjet 60, c/n 318
Latest photos of N777VC
Airframe Info
| Manufacturer | Learjet |
| Model | 60 Search all Learjet 60 |
| Year built | 2007 |
| Construction Number (C/N) | 318 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 11 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PW305A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N777VC |
| Mode S (ICAO24) Code | AA84E6 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2007-05-02 |
| Air Worthiness Test | 2007-02-26 |
| Last Action Taken | 2007-05-02 |
| Current Status | 2007-04-04 |
| Delivery Date | 2007-04-04 |
| Registration Cancel Date | 2009-01-05 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Cmk Air Llc |
| Address |
Dover, DE 19904 United States |
| Region | Eastern |
N777VC
2003 Bombardier Challenger 300 (BD-100-1A10), c/n 20016
Airframe Info
| Manufacturer | Bombardier |
| Model | Challenger 300 (BD-100-1A10) Search all Bombardier Challenger 300 (BD-100-1A10) |
| Year built | 2003 |
| Construction Number (C/N) | 20016 |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Manufacturer and Model | Honeywell AS907-1-1A |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N777VC |
| Mode S (ICAO24) Code | AA84E6 |
| Certification Class | Experimental |
| Certification Issued | 2004-09-23 |
| Air Worthiness Test | 2004-08-05 |
| Last Action Taken | 2004-12-08 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2005-03-01 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | CMK AIR LLC |
| Address |
Dover, DE 199018306 United States |
N777VC
1993 British Aerospace BAe.125-1000A, c/n 259031
Airframe Info
| Manufacturer | British Aerospace |
| Model | BAe.125-1000A Search all British Aerospace BAe.125-1000A |
| Year built | 1993 |
| Construction Number (C/N) | 259031 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 17 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PW305B |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N777VC |
| Mode S (ICAO24) Code | AA84E6 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2010-09-23 |
| Air Worthiness Test | 1997-12-03 |
| Last Action Taken | 2010-12-10 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Projets Inc |
| Address |
Houston, TX 77061 United States |
| Region | Southwestern |
N777VC
Piper PA-32-300, c/n 327640011
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-32-300 Search all Piper PA-32-300 |
| Construction Number (C/N) | 327640011 |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N777VC |
| Mode S (ICAO24) Code | AA84E6 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1989-01-17 |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |