Aircraft N7836W Data
2
aircraft records found
N7836W
2014 Piper PA-18 Super Cub Replica, c/n TCQ1302087
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-18 Super Cub Replica Search all Piper PA-18 Super Cub Replica |
| Year built | 2014 |
| Construction Number (C/N) | TCQ1302087 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
Aircraft
| Registration Number | N7836W |
| Mode S (ICAO24) Code | AA9EEA |
| Current Status | Registered |
| Delivery Date | 2013-12-23 |
Owner
| Owner | Theodore J. Waltman |
| Address |
, United States |
N7836W
1965 Piper PA-28-180, c/n 28-1853
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-28-180 Search all Piper PA-28-180 |
| Year built | 1965 |
| Construction Number (C/N) | 28-1853 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Textron Lycoming O-360-A3A |
| Also Registered As |
VH-BLX
Registered
|
Aircraft
| Registration Number | N7836W |
| Mode S (ICAO24) Code | AA9EEA |
| Current Status | De-registered |
| Registration Cancel Date | 1988-11-08 |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |