Aircraft N7886A Data
3
aircraft records found
N7886A
2007 Boeing 737-752, c/n 35122
Airframe Info
| Manufacturer | Boeing |
| Model | 737-752 Search all Boeing 737-752 |
| Year built | 2007 |
| Construction Number (C/N) | 35122 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | CFM International CFM56-7B22 |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N7886A |
| Current Status | registered |
| Delivery Date | 2018-01-31 |
Owner
| Owner | Southwest Airlines |
| Address |
Dallas, TX United States |
N7886A
1968 Nord 262A-27, c/n 47
Airframe Info
| Manufacturer | Nord |
| Model | 262A-27 Search all Nord 262A-27 |
| Year built | 1968 |
| Construction Number (C/N) | 47 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 45 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Turbomeca Bastan VI |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N7886A |
| Current Status | Written off on April 9, 1977 |
| Delivery Date | 1977-01-12 |
Owner
| Owner | Altair Airlines |
| Address |
Philadelphia, Pennsylvania 19153 United States |
N7886A
1957 Cessna 180A, c/n 32783
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 180A Search all Cessna 180A |
| Year built | 1957 |
| Construction Number (C/N) | 32783 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N7886A |
| Mode S (ICAO24) Code | AAB169 |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 1957-03-19 |
Owner
| Owner | Cessna Aircraft Company |
| Address |
Wichita, Kansas 67207 United States |